Odlewanie pamiątkowego dzwonu
Video
W Odlewni Dzwonów Braci Kruszewskich w Węgrowie został odlany pamiątkowy dzwon, który został postawiony na Skwerze Dmowskiego w Węgrowie w dniu 11.08.2024r. Podkreśla on pracę czterech pokoleń węgrowskich ludwisarzy. Odlewanie dzwonu obserwował Burmistrz Węgrowa Paweł Marchela. Dzwon został wykonany przez właścicieli ludwisarni Pana Antoniego i Wojciecha Kruszewskich oraz ich ojców Adama i Andrzeja. (Zostało to upamiętnione w filmie). Odlewnia Dzwonów Braci Kruszewskich została uhonorowana 11.08.2024r. godnością miejską ZA ZASŁUGI DLA WĘGROWA.
ODLEWNIA DZWONÓW BRACI KRUSZEWSKICH – cztery pokolenia ludwisarzy węgrowskich
Tradycje ludwisarstwa na Podlasiu sięgają połowy XIX wieku. W tym czasie w Węgrowie powstała odlewnia dzwonów, której założycielem był Antoni Włodkowski. Po jego bezpotomnej śmierci w 1915r. zakład przejął współpracownik Włodkowskiego – Jakub Kruszewski, który po zakończeniu I wojny światowej – w roku 1920 - rozpoczął samodzielne odlewanie dzwonów. Jego dzieło przez 104 lata kontynuują potomkowie rodziny Kruszewskich. Po śmierci Jakuba w 1946r. zakład przejął jego syn Antoni Kruszewski, który w arkana sztuki ludwisarskiej wprowadził swoich dwóch synów: Andrzeja i Adama. Obecni właściciele węgrowskiej firmy kontynuują długie tradycje z pomocą synów Antoniego (syna Adama) i Wojciecha (syna Andrzeja).
Dotychczasowe pokolenia Kruszewskich odlały przeszło 2500 dzwonów, które rozbrzmiewają w różnych parafiach nie tylko na terenie całej Polski, ale także za granicą, m.in. w USA, Finlandii, Belgii, Francji, Niemczech, Włoszech, Brazylii, Peru, Ukrainie, Białorusi, Litwie, Łotwie, Estonii, Rumunii, Rwandzie, Togo, Kamerunie, Tanzanii, Burkina Faso, Papui Nowej Gwinei, Indiach, Malezji oraz Filipinach.
Odlewnia przekazała w darze dla parafii węgrowskich dzwony, jeden o wadze 1600 kg dla Bazyliki, oraz trzy o łącznej wadze 1100 kg do kościoła poklasztornego pw. Św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy.
Oferowane przez Odlewnię wyroby sztuki ludwisarskiej mają niepowtarzalny dźwięk, wygląd i z powodzeniem reprezentują Polskę na międzynarodowych wystawach otrzymując nagrody i wyróżnienia.
Węgrowscy ludwisarze wykonali dzwony o wadze 420 kg i 350 kg, które reprezentowały Polskę na 55 Międzynarodowej Wystawie Sztuki Współczesnej w Wenecji w 2013r. oraz serię dzwonów
pt. „ Dzwon Niepodległości 1918-1920”o wadze od 220 kg do 1000 kg , za które otrzymali medal Ordynariusza Kieleckiego ks. Bpa Jana Piotrowskiego na wystawie Sacro Expo Kielce w 2018r. A od roku 1974 dzwony Kruszewskich biją w sercu Polski – na wieży zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie.
Dzięki pasji i zamiłowaniu do sztuki odlewniczej w pracowni powstają dzieła sztuki – dzwony kościelne, pamiątkowe oraz dzwony okolicznościowe. Aby uzyskać najlepszą jakość odlewów, ludwisarze połączyli tradycyjne metody ludwisarskie z rozwiązaniami nowoczesnego odlewnictwa. Firma zajmuje się również odlewaniem gongów zegarowych, chrzcielnic, tablic pamiątkowych oraz medali.
Odlewnia Dzwonów Braci Kruszewskich 11.08. 2024r. otrzymała tytuł „Za Zasługi dla Węgrowa”.
Umieszczony na Skwerze Dmowskiego pamiątkowy dzwon o wadze 440 kg został wykonany przez Odlewnię Dzwonów Braci Kruszewskich.